Eğitim Listeler (Lists) - Android Programlama #9

Yavuz

Administrator
Yönetici
Değerli TCybers takipçileri, uzun bir aranın ardından, Android Programlama dersimizin 9. bölümünü de yayınladık, bu bölümümüzde, Listeler konusunu işleyeceğiz, Listeler konusunu, bir önceki konumuz olan diziler konusunun bir devamı olarak kabul edebilirsiniz, aynı mantıkla gideceğiz ve biraz daha farklı bir işlem yapacağız, Listeler daha düzenli diziler olarak görülebilirler, öncelikle Android Studio yu açıyoruz.

Bir sınıf ve Method oluşturduktan sonra, Lists komutlarımızı işleyebiliriz.

Java:
publicc class Lists {
    public static void main(String[] args){

ArrayList<String> Programmer = new ArrayList();

Programmer.add("Mahmut");
System.out.println(Programmer.get(0));
}
Yukarıdaki komutu çalıştırdığımızda, Logcat ekranına, Mahmut yazdığını göreceksiniz, buradaki komutlarımızı tanımlayalım.

ArrayList diyerek liste oluşturma komutumuzu giriyoruz, daha sonra oluşturacağımız listenin veri tipini giriyoruz, örnekte <String> diyerek, girdiğim komut bu, daha sonra, listemize bir isim veriyoruz, örnek olarak ben Programmer dedim, isterseniz Türkçe olarak, Yazılımcı da yazabilirsiniz, ya da ne istiyorsanız, Türkçe karakter olmadığı sürece yazabilirsiniz, ardından eşittir diyoruz, daha sonra, diziler konusunda olduğu gibi, yeni bir varlık için new komutunu veriyoruz, karşısına ArrayList() yazıp, parantez açıp kapatıyoruz, tabi noktalı virgülümüzü de koyuyoruz.

Bir alt satıra geçip burada, liste ismimizi yazdıktan sonra, nokta koyup ardından, add yazıyoruz, Android Studio alt menüde çıkartacaktır, enter tuşuna basıp, hemen ekleyebilirsiniz, açılan parantezin içine, değişkenimizi yazıyoruz, String olduğu için ben tırnak işareti içinde, "Mahmut" yazdım, ardından bu komutu ekrana yazdırmak için, sout komutunu veriyoruz, açılan parantez içerisine ise, öncelikle liste adımızı yazıyoruz, System.out.println(Programmer.get(0)); daha sonra bir önceki satırda olduğu gibi, nokta koyup, get(); diyoruz, buda liste içerisindeki belirlenen numarada yer alan değişkeni Logcat ekranına taşıyor.

android-programlama.JPG

Daha önceki dersimizde, programlama dünyasında, sayımın sıfırdan başladığını anlatmıştım, bu dersimizde de değineyim, get komutundan sonra parantez içine kaçıncı sıradaki değişkeni yazdıracaksak onun numarasını yazıyoruz, ilk değişkeni yazdırmak istiyorsak 0 yazıyoruz, aynı benim yaptığım gibi, şimdi daha geniş bir örnek yapalım.

public class Lists{

public static void main(String[] args) {

ArrayLists<String> Programmer = new ArrayLists();

Programmer.add("Mahmut");
Programmer.add("Mehmet");
Programmer.add(1, "Cevdet");
Programmer.add("Erto");

System.out.println(Programmer.get(0));
System.out.println(Programmer.get(1));
Syatem.out.println(Programmer.get(2));
System.out.println(Programmer.get(3));
}

Bu komutu çalıştırdığımız zaman, ekranda sırayla, listemizde yer alan isimler yazacaktır, ancak dikkat, ederseniz, 3. satırda, 1 sayısını göreceksiniz, peki bu ne demektir? bu şu demektir; eğer listemizde yer alan bir değerin, başka bir değerden önce gelmesini istiyorsak, başına önce gelmesini istediğimiz değerin sayısını giriyoruz, daha sonra virgül koyup normal değişken değerimizi yazıyoruz, bu şekilde sıralama da etki etmiş oluyoruz.
android-programlama.JPG
Gördüğünüz gibi Cevdet ismi, ikinci sırada (1 numaralı) yer aldı.

Listeler konusu bu kadar basit, diziler yerine bu komutları kullanarak daha düzenli listeleme işlemi yapabilirsiniz.

Bu dersimizde, en basit haliyle Listeler konusunu işledik, bir daha ki dersimizde Set komutunu işleyeceğiz.

Son düzenleme: