Eğitim Processing`e Giriş - Ders -2

Yavuz

Administrator
Yönetici
Processing dersimizin ikinci bölümünde temel bir giriş yapacağız, öncelikle komut yazacağımız PDE ekranını açıyoruz, burada ilk komutumuzu oluşturacağız.

İlk komutumuz size(); komutudur.

size boyut demektir, processing de çalışma ekranı olarak adlandırmak daha doğru olacaktır, çizim yapacağımız alanın ekran boyutlarını sırasıyla araya virgül koyarak giriyoruz.

size(1000,500);

Bu örnekte olduğu gibi parantez içerisine komutlarımızı girdikten sonra noktalı virgül ile komutu sonlandırıyoruz, çalışma alanımızı oluşturmuş olduk.

şimdi ikinci komutumuzla nokta oluşturacağız, bu komutun adı ise point(); bu komuttaki parantez içerisine, noktamızın çalışma alanında gözükeceği konumun bilgilerini gireceğiz.

point(500,400);

Burada önemli olan, noktanın konumunu girerken size değerlerimizin dışına çıkmamaktır, çünkü noktayı koyacağımız yer çalışma alanımız içerisinde olacaktır.


processing programlama dili nedir - ders -2.JPG


Yukarıdaki çalışma ekranında, biraz zor olsa da noktayı görebilirsiniz, burada anlayacağımız mevzu şudur; x ve y koordinat çizgileri üzerinden verdiğimiz değerler dikkate alınarak, bu iki değerin kesiştiği yere noktayı koyduk.

processing-programlama-dili-nedir---ders.JPG

Buradan anladığımız üzere Processing mantığı bu temel üzerine kuruludur. Bu temelden hareketle şimdi de bir çizgi oluşturalım, bunun için kullanacağımız komut ise line(); komutudur, bu komutun parantezinin içerisine, 2 bilgi giriyoruz, bunlardan birincisi çizgimizi oluşturacak olan 1. noktanın koordinat bilgisi ile ikinci noktanın koordinat bilgisidir, iki noktanın arasında çizgi çekilecektir.

line(500,400,400,900);

Unutmayın ilk yazdığımız rakam her zaman x koordinatını, ikinci rakam ise y koordinatını verir.


processing programlama dili nedir-3.JPG

Şimdi line komutunu kullanarak bir dörtgen oluşturalım.

line(500,400,900,400);
line(500,400,500,200);
line(500,200,900,200);
line(900,200,900,400);processing programlama dili nedir-4.JPG

Daha çok pratik yaparak daha iyi kavrayabilirsiniz, Processing`in bize kolaylık sağladığı birçok komut vardır, bu şekilde bir dörtgen oluşturmakla uğraşmak yerine rectangle komutunu kullanabiliriz. örnek kullanım rect();

rect();
komutunda parantez içerisine girilen ilk iki değer, oluşturacağınız dörtgenin sol üst köşesini, üçüncü değer genişliği ve dördüncü değer ise yüksekliği ayarlamanızı sağlar.

rect(200,200,300,400);


processing programlama dili nedir-5.JPG

Bugün ki Processing dersimizden bu kadar, bir daha ki bölümde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Ayrıca bir hatırlatma, komutların daha detaylı bilgilerine Processing`in resmi sitesindeki bu alandan ulaşabilirsiniz.

Bu linki görmek için yetkiniz yok! Giriş yapın veya üye olun.
 
Son düzenleme:
Konu Sahibi Benzer Konular Forum Cevaplar Tarih
Yavuz Java 0

Benzer Konular


Üst